Območje Postojne in Pivke leži na občutljivem kraškem območju. Kraški vodonosniki so izdatni, a ranljivi viri pitne vode, območja, ki se iz njih oskrbujejo z vodo, pa ogrožena s pomanjkanjem zadostne količine kvalitetne vode.
Glede na resno problematiko občutljivosti obstoječega vodnega vira na tem območju, ki je v zadnjih letih že nekajkrat povzročil težave pri zagotavljanju in oskrbi uporabnikov z neoporečno pitno vodo, se je že v preteklosti porodila zamisel in potreba o vzpostavitvi dodatnega vodnega vira na območju občin Postojna in Pivka. Dodatni vodni vir bi obenem zadostil tudi zahtevam, ki sta jih glede na Uredbo o pitni vodi dolžni zagotoviti obe občini. Z njim bi se namreč razbremenilo dosedanji sistem in v primerih obremenjenosti obstoječega sistema zagotovilo dodatno napajanje.
Pivka in Postojna, Kovod in Inštitut za raziskovanje krasa partnerji v projektu
Projekt, za katerega si prizadevajo že od 80 let prejšnjega stoletja, se je formalno pričel uresničevati v letu 2014 s podpisom pisma o nameri med podjetjem Kovod Postojna d.o.o., Inštitutom za raziskovanje krasa ter občinama Postojna in Pivka. Omenjeni projekt z naslovom „Razvoj in uporaba metode za količinsko in kakovostno ovrednotenje vodnih virov v krasu“ (ali krajše projekt „Vodni viri’) so začeli izvajati v letošnjem marcu in se ukvarja s problematiko zagotavljanja dodatnih vodnih virov na kraških vodonosnikih.
V letu 2015 so bila za projekt uspešno pridobljena tudi razpisna sredstva, ki znašajo 400.000 eur. Triletni projekt v višini 75% financira Javna agencija za raziskovalno dejavnost (ARRS), preostali delež stroškov pa podjetje Kovod Postojna, d.o.o., in sicer na osnovi financiranja obeh udeleženih občin.
Nosilec projekta, ki strokovno vodi in izvaja vse aktivnosti, vezane na raziskovanje in analize potencialnih rezervnih vodnih virov, je Inštitut za raziskovanje krasa ZRC SAZU. Slednji bo z novimi študijami, temelječimi tudi na izsledkih že opravljenih raziskav s področja hidrogeologije in krasoslovja, ovrednotil zaloge vode in ocenil možnosti njihovega izkoriščanja. Podjetje Kovod Postojna, d.o.o., ima med drugim vlogo partnerja pri projektu, zadolženo pa je tudi za koordinacijo in poročanje o delu obema občinama ter organom družbe. Pri projektu sodeluje tudi podjetje HGEM, d.o.o., ki se ukvarja z raziskavami na področju hidrogeologije in z njo povezane okoljevarstvene problematike.
Novi standardi iskanja, varovanja in uporabe vodnih virov na krasu
Namen predlaganega projekta je na primeru območja občin Postojne in Pivke določiti nove standarde iskanja, varovanja in uporabe vodnih virov na krasu. V prvi fazi bodo ovrednotili značilnosti vseh pomembnih kraških vodonosnikov na območju. Delo bo obsegalo pridobivanje terenskih geoloških, speleoloških, hidrogeoloških, geokemičnih in mikrobioloških podatkov. Pridobljene podatke in rezultate bodo skupaj z že obstoječimi arhivskimi podatki in javno dostopnimi podatki združili v enotno bazo, ki bo povezljiva z nastajajočim prostorskim hidrogeološkim modelom. Ta bo predstavljal jasno interpretativno vizualizacijo vseh elementov, ki vplivajo na pretakanje in transport v kraškem vodonosniku in na podlagi katerih bodo določili ožje območje potencialnega dodatnega vodnega vira. Na tem območju se nato predvideva nadaljnje podrobneraziskave oziroma oceno količine in kakovosti vodnega vira.
„Izvajanje triletnega projekta na območju med Pivko in Postojno ter pogorjem Javorniki se je začelo letos marca. V tem času smo skladno z načrtom zasnovali in vzpostavili gosto mrežo hidrogeoloških meritev in raziskav na izbranih vodonosnikov, ki zajema postavitev zveznih merilcev. Stalno merjenje temperature, nivoja in elektroprevodnosti vode smo vzpostavili na 28 lokacijah: na osmih izvirih, šestih ponorih in kar štirinajstih jamah z vodnim tokom. Na mestih, kjer je izvedljivo, opravljamo še merjenje pretočnih vrednosti v različnih vodostajih. V delu je digitalna zbirka obstoječih in na novo pridobljenih podatkov, podprta z geografskim informacijskim sistemom. Na podlagi teh del bomo zasnovali model toka podzemne vode v krasu in nadaljnje zastavljene raziskave. Pri tem se pogosto soočamo s tehničnimi omejitvami, logističnimi težavami in fizičnim naporom. Vse te ovire smo do sedaj uspešno premagovali.“
(doc.dr. Nataša Ravbar, Inštitut za raziskovanje krasa)
Dodatni vodni vir sicer za občini Postojna in Pivka predstavlja dolgoročno strateško prednost, za širše regijsko območje kot tudi za državo pa odpira nove možnosti za dodatno oskrbo s pitno vode ter tudi nove načine uporabe pitne vode.
|