Orehek pri Postojni – Če se boste te dni potepali po krajih v naši regiji, ki jih, kar priznajmo si, vsi premalo poznamo, se ustavite v Orehku pri Postojni. Vasica, ki leži na pol poti med Prestrankom in Hruševjem, je namreč bogata z naravno in kulturno dediščino, ki je v tamkajšnjem kulturnem domu na ogled tudi v svojevrstnih miniaturkah. Zanje so poskrbeli osnovnošolci Kristjan Bergoč, Patrik Bergoč, Nika Smerdelj in Samanta Bergoč, ki so se odločili, da poletne počitnice preživijo malo drugače.
”Ostali trije so v šoli izdelovali prostore v hiši, pa sem prišel na idejo, da bi še sami kaj takega počeli in bi lahko naredili orehovške znamenitosti, da bi se kulturna dediščina v Orehku čim bolj ohranjala,” pojasni zamisel o izdelovanju maket 12-letni Patrik, sicer nastarejši član skupine. ”Grad je bil prvi, ki smo ga naredili,” doda Kristjan. Stavbe so si sprva ogledali na terenu in jih fotografirali, nato so fotografije preučili in začeli z izdelovanjem. Projekt jim je vzel kar precej časa: ”V bistvu smo delali ves dan, od jutra do popoldneva,” pove Kristjan. Tako so porabili cele poletne počitnice in še malo čez, doda Samanta: ”Pol počnitnic smo bili bili pri Niki, potem pa so šli k naši prababici v zgornje stanovanje.”
Sprva grad, nato še ostalo
Mladi varuhi naravne in kulturne dediščine se namreč niso ustavili le pri izdelavi orehovškega gradu, ki je prepuščen propadanju. Zadana naloga jim je postala tako všeč, da so se lotili še drugih znamenitosti ”Izdelali smo tudi obe cerkvi, ki še stojita, obe kapeli, vodnjaka, spomenik padlim borcem, Žegnano jamo in kulturni dom,” jih našteje Nika in doda: ”najtežje je bilo izdelati maketo cerkve sv. Lovrenca, Kristjan pa razloži, zakaj: ”Kot prvo smo morali naredit celo cerkev, to je bilo težko, potem pa še vse ostalo: obzidje, grobove, pa še pesek smo morali nasut.” Tako kot so si enotni glede najtežjega so si tudi glede najbolj luštnega ali najlažjega dela: ”Kapelice, to je bilo najlažje narediti,« pove Samanta, k čemur Patrik še navrže: ”Ja, kapelice so nam zares dobro uspele, pa morda še lipe.”
Poleg maket še razstava fotografij
Kot da makete ne bi bile dovolj, so se mladi Orehovci na pobudo Tine Poljšak iz Notranjskega muzeja Postojna odločili pripraviti tudi razstavo fotografij orehovške naravne in kulturne dediščine, ki so jo sami opremili s potrebnimi informacijami . Ob pomoči prijateljic Karin Bole, ki je sodelovala v plesni točki, in Larise Mrše, ki je zaigrala na harmoniko, so sami poskrbeli tudi za spremljajoči program dogodka, ki so ga poimenovali Spoznajmo Orehek in je navdušil vse obiskovalce. A ni šlo vse gladko, kar sami priznajo, da so se pri izdelavi maket kdaj pa kdaj tudi skregali. In tudi hitro pobotali, sicer ne bi bili priča tako izjemnenu delu. Letošnje poletne počitnice bodo tako vsem ostale v posebnem spominu : ”Zato ker smo se veliko manj kregali kot ponavadi in ker smo bili vsaj ene počitnice več skupaj kot do sedaj ,” pojasni Samanta.
Dragana Čolić
Foto: Dragana Čolić in Tina Poljšak
Na vodilni fotografiji z leve: Nika, Samanta, Kristjan, Patrik
Mladi varuhi dediščine pred domačim kulturnim domom
Navdušeni obiskovalci na odprtju razstave
Makete
Avtorji maket in razstave v deblu večstoletne grajske lipe