Center varne vožnje v logaški obrtno-industrijski coni Zapolje je sredi tedna gostil ekipo MGM Racing iz Postojne, ki je s treningom in srečanjem s sponzorji obeležila zaključek letošnje rally sezone. Trening si je z zanimanjem ogledal tudi lastnik centra in trgovine Blago-mix Jani Jazbec.
Center varne vožnje v IOC Zapolje
»Naša rally sezona se je končala že pred mesecem dni, danes pa je na vrsti še zadnje testiranje in trening ter obenem priložnost, za srečanje z našimi prijatelji in sponzorji. Pregledali bomo sezono, se popeljali z Grego in začutili adrenalin med vožnjo na sovozniškem sedežu,« je za Novice z Notranjske povedal Simon Premrl, oče mladega in nadarjenega rally voznika Grege Premrla. »Po tem treningu gre avto v generalno obnovo, revizijo in se počasi pripravlja za naslednjo sezono, ki se začenja že čez dobra dva meseca,« je še dodal. Po njegovih besedah je Logatec zelo primeren za tovrstne dogodke, še zlasti zdaj, ko je center varne vožnje obnovljen za testiranja in treninge.
»Če hočeš dosegati rezultate, moraš imeti dobro ekipo, odlične mehanike in avto – tovarniški dirkalni, ki nima nič skupnega s civilnim – dobrega voznika in sovoznika, dobro logistiko ter polno sreče in veliko denarja,« je kompleksnost rally športa opisal Simon Premrl. »Naša ekipa je zelo resna, o sebi pravimo, da smo profesionalni amaterji. Pomembna za nas je tudi podpora podjetja PSA oz. Citroen Slovenija, ki med drugim skrbijo tudi za marketing.«
Daleč najpomembnejša letošnja pridobitev za MGM Racing Postojna je uspešni dirkač, legenda Andrej Jereb, ki je dirkal tudi na svetovnih prvenstvih, in je letos junija pristopil k postojnski ekipi ter prevzel mentorstvo nad Grego. »Tudi današnji trening je namenjen temu, da Andrej in Grega izpopolnjujeta to vožnjo,« je dejal Premrl. »V klubu MGM imamo še Maria Nagodeta, postojnsko oz. slovensko legendo, ki praktično ni nikoli vozil rallyja, temveč cestno-hitrostne dirke in paralelni rally cross.« Občasno dirka tudi Simona Premrl, Gregova sestra, ki je bila dvakrat celo državna prvakinja, čeprav je dirkanje le njen hobi.
Simon Premrl, Jani jazbec in Mario Nagode
Rally v povprečju stane 5.000 evrov brez avta. »Če v sezoni odpeljemo 12 rallyjev, je to 60 do 70.000 evrov, brez karambolov, brez avtov in zavarovanj,« pove sogovornik. »Trenutno sponzorji, če odštejem naše podjetje, prispevajo približno polovico tega zneska. To je drag šport, a ima svoje čare. Stari sponzorji nam stojijo ob strani, opažamo pa tudi kar nekaj interesa novih.«
Simon Premrl se sam, kot pravi, nikoli ni ukvarjal z rallyjem, ga pa ta šport navdušuje, zato svojima otrokoma ne nasprotuje pri odločitvi zanj. »Res je, da sem vedno živčen, adrenalina ne manjka, strah pa me je vedno manj. Na navadni cesti včasih bolj kot na dirki.«
Z Gregom v dirkalnik sem sedla tudi sama. Prvič. Sprva malce prestrašena, a polna adrenalina. S čelado, dodobra prepasana, sem zajela sapo, ko je startal: naravnost proti steni. Kaj?! A je, seveda, pravočasno odvil. Prikovana na sedež nisem upala pogledati števca. Tudi naokoli se nisem ozirala, le naravnost na progo. Koliko koncentracije je potrebne, sem pomislila. Prvi krog je za nama … Zdaj sem začela dihati. Saj je varno, Grega zna, sem si dopovedovala … Drugi krog, tretji, zdaj so se mi usta že razlezla v nasmeh. In na koncu mi je bilo žal, da sva se ustavila. Nepopisno doživetje hitrosti in adrenalina! Hvala organizatorjem za to priložnost in nepozabno izkušnjo!
Besedilo in foto: Blanka Markovič Kocen