Robert Kužnik, neustavljivi raziskovalec življenja in dela cerkniškega rojaka, umetnika Maksima Gasparija, je minuli teden v cerkniškem kulturnem domu predstavil monografijo o Maksimu Gaspariju, ki bo večen spomenik temu umetniku.
Zbiranje gradiva za knjigo se je začelo v prvih mesecih leta 2018 in potekalo vse do izida knjige v decembru 2022, pove avtor. »Obiskal sem številne zasebne zbiratelje, galerije, antikvariate, muzeje, knjižnice po Sloveniji, zasebne zbiratelje pa tudi v zamejstvu. V nekaj letih sem zbral več kot 700 različnih Gasparijevih umetnin, ki so narejene v tehnikah olja, akvarela in kombinirani tehniki.«
Kronološka predstavitev umetnika
Monografija kronološko predstavlja vsa obdobja umetnikovega življenja od rojstva in otroških let v Selščku, šolanja za trgovski poklic v Kamniku, šolanja na akademiji na Dunaju in v Münchnu ter že zrelega in uveljavljenega umetnika v Ljubljani in vse do konca njegovega življenja. »Najtežje je bilo pridobiti prav nabor umetniških del, ki so razpršena po vsej Sloveniji. Veliko zasebnikov in muzejev sem obiskal in tako pridobil gradivo. V monografiji je ovrednotenih 420 umetniških del v poglavju Katalog in od teh jih okoli 80% ni bilo znanih širši javnosti,« je dejal Kužnik.
Monografija ponuja nov pogled na Gasparija
Cerkničani poznajo Gasparija, najbolj starejše generacije, saj so Gasparijeve razglednice prihajale na domove še pred 15-20 leti. Veliko sem pri promoviranju našega umetnika pripomogel tudi sam, saj se že desetletje ukvarjam z njegovo kulturno dediščino. »Veliko je na novo odkritih dokumentov in dejstev o njegovem obsežnem umetniškem opusu, kar je presenetilo mnoge, tako strokovnjake, zbiratelje, galeriste. Monografija ponuja pregled in vrednotenje Maksima Gasparija kot do sedaj še ni bil predstavljen.«
Domoljubno obarvana prireditev
Predstavitev monografije o našem slikarju ob 140-letnici njegovega rojstva prav na ta dan je bila domoljubno kulturno obarvana. Moderator Jože Bartolj je povezoval pogovor z dr. Bojano Rogelj Škafar, etnologinjo in umetnostno zgodovinarko v Slovenskem etnografskem muzeju z dr. Ferdinandom Šerbeljem, umetnostnim zgodovinarjem in avtorjem knjige Robertom Kužnikom. Kulturni program so popestrili
Pevski zbor Dragonarji Generala Maistra, pevka Katja in kitarist Rok ter Učenci Podružnične šole Maksim Gaspari Begunje. Ob tej priložnosti je izšla Spominska razglednica.
Kužnik že snuje novo knjigo
Monografija je osnova za nadaljnje delo. »Že naslednje leto 2024 bom sodeloval v pripravi pregledne razstave v Slovenskem etnografskem muzeju, Ljubljana, ker bomo Maksima Gasparija tudi drugače in bolj strokovno ovrednotili. Veselim se že tega dogodka, ki bo zelo pomemben za Slovenijo. Imam pa v mislih izdajo še ene knjige, kjer bi brata Maksima in Toneta Gasparija predstavil skupaj. O tem kaj več drugič.«
Občina Cerknica je pri izdaji monografije pomagala z odkupom knjig. Knjigo lahko naročite na telefon 031 204 460 (Robert) ali na www.zibka.si in na prodajnih mestih, ki so napisana na tej spletni strani. Knjigo po naročilu dobite po pošti.
Blanka Markovič Kocen
Foto: Tine Šubic